Yeni İşe Başlayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Yeni İşe Başlayanlar Kredi Çekebilir Mi?
19 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 190 kez okundu.

Bu yazımızda, yeni işe giren kişiler kredi alabilir mi, soruna detaylı bir şekilde yanıt vereceğiz. Yeni işe giren bir kişinin öncelikle kredi alabilmesi için kara listede olmaması ve kredi sicilinin yani geçmiş finansal hareketlerin temiz olması gerekmektedir. İşe giren kişinin elden aldığı maaşın 10.000 TL olması hiç önemli değildir. Önemli olan işverenin bu çalışanın maaşını vergi dairesi kayıtlarında kaç para gösterdiğidir.

Bugün ülkemizde işverenler, çalıştırdığı kişilerin vergi ve sigorta masraflarından kaçmak için asgari ücreti bankadan, geriye kalan parayı ise elden vermektedir. Bu durumda sizin banka nezdinde kazandığınız para asgari ücrettir. Bu yüzden işe girip kredi çekmek istiyorsanız bu durumu işvereninizle önceden konuşmalı ve 3000 TL maaş alıyorsanız bu paranın hepsini bankadan almak sizin yaranıza olacaktır. Yine maaşınız arttıkça sigorta priminiz de artacaktır.

Bankalar kişilere maaşı veya ek gelirleri üzerinden kredi vermektedir. Yine kredi alabilmeniz için en azından 6 aylık bir maaş bordronuz olması gerekmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi sicilinizin ve notunuzun kredi alabilecek durumda olması gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığı altında, tabi ki bu durum bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte, kredi alabilirsiniz.Bazı bankalar 6 ay şartı aramasa da birçok banka da 6 ay çalışma şartı gözetilmektedir. Yine kredi kartınız varsa ve bunun ödemelerini düzenli yaptıysanız bu durum sizin için avantaj olacak ve bu durum çekeceğiniz kredi miktarını arttıracaktır.

Maaşınızı aldığınız bankadan kredi çekmenin daha kolay olacağını aklınızda bulundurun. Bu yüzden yine işvereninizle daha önce kredi kartı kullanımı veya kredi geçmişiniz olan bankadan maaş almak size kredi çekerken kolaylık sağlayacaktır. Maaş bordrosu ve birkaç evrakla birlikte bankaya gitmeniz durumunda minimum 10.000 TL ve maaşınıza göre 50.000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. Bu durum yine bankanın tefekkürün dedir.

Banka Önerisi

Bu konuda size Akbank veya İşbankası gibi herhangi bir banka önermemiz abesle iştigaldir. Kredi kartı kullanımı, maaşın hangi bankaya yattığı veya kredi geçmişinizin olduğu bankaya başvurmanızı tavsiye ederiz. Yine bankaların müşterilerine sunduğu kredi limitleri sürekli olarak değişmektedir. Bu yüzden faiz oranı ve diğer masraflar hangi bankada daha uygunsa ve hangi banka size ihtiyacınızın oranında limit açıyorsa o banka ile çalışabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git