Yatırım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Bazı Yatırım Araçları

Yatırım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Bazı Yatırım Araçları
18 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 192 kez okundu.

Bugün günümüzde birçok iş alanında ki rekabetin artması, memur olmanın zorlaşması ve çeşitli sebeplerden dolayı para kazanmak oldukça zordur. Emeğiniz ile kazandığınız parayı ise yatırım yaparak değerini koruyabilir hatta değerini arttırabilirsiniz. Yine kazanılan parayı Türk Lirası olarak tutmak çok mantıksızdır çünkü Türk Lirası yıllardan yıla sürekli olarak değer kaybetmektedir. Birçok yatırım aracı ve yöntemi bulunmakla birlikte bu yazımızda yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Kairos, Çiftlik Bank ve diğer saadet zincirlerine insanlar yatırım amacıyla girdiler ve haberlerde de gördüğünüz gibi birçok insan bu yüzden mağdur oldu. Aslında bu örnek oldukça önemli olmakla birlikte yazımızın temelini oluşturmaktadır. Bir yatırım yapmadan önce o yatırımdan kazanacağınız para miktarı çok önemlidir. Eğer bir kişi size 100.000 TL yatırıp 1 sene içerisinde 200.000 TL gibi bir rakam kazanacağınızı vaat ediyorsa bu tarz kişilerden uzak durmalısınız. Yatırım yaparken kazanacağınız veya kazanmayı planladığınız rakam çok önemlidir.

Günümüzde faizlerin artması ile birlikte kredi çekip bir iş kurmak veya ticaret yapmak oldukça zorlaştı. Bu faiz oranları ile bir mal alıp satarak değil bu krediyi faizini bile ödemek artık çok zor. Diğer yandan, faizlerin artması ile birlikte paranızı faize yatırarak ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Parayı faize yatırmak bugün günümüzde en risksiz yatırımların başında gelmektedir. Tabi ki dini hassasiyeti olan kişiler için farklı yatırım yöntemlerinden de bu makale de bahsedeceğiz.

Yatırım yapmadan önce yatırım danışmalarının görüşlerini alabilirsiniz fakat bu kişiler eğer kendi alanlarında çok iyi olsalardı gidip başkalarının paralarını yatırım yaparak para kazanmaya değil direkt olarak kendi paraları ile para kazanırdı. Bu örnekten yola çıkarak kurumlara veya yatırım danışmalarına pek güvenmeyin.

Günümüzde faizin dışında en güvenilir para kazanma yöntemlerinin başında altın ve döviz gelmektedir. Geçmiş yıllarda ki altın ve döviz fiyatlarına bakarak bu yatırım araçlarının sürekli olarak değer kazandığını rahatlıkla görebilirsiniz. Bugün bir çeyrek altın çok pahalı, belki fiyat olarak çok üst bir seviye de fakat bundan 10 yıl sonra çeyrek altının çok daha fazla para edeceğini unutmayın.

Yine borsa da hisse senedi almakta garanti yöntemlerin başında gelse de yatırım yapacağınız hisse senetlerini iyi seçmelisiniz. Bunun içinde sürekli olarak araştırmalı, şirketi seçmeden önce gerekirse şirketin geçmiş 10 yıllık finansal tarihini ve yatırımlarını incelemelisiniz.

En güvenilir yatırım araçlarından birisi ev olsa da bugün itibariyle nakit paranız yoksa ev almayı aklınızdan geçirmeyin. Ev alıp kiraya vererek de güvenli bir şekilde para kazansanız da 10 yıl kirada oturulan bir evin 10 yıl içerisinde çok yıprandığını ve bu eve masraf etmeniz gerektiğini unutmayın.

Arsadan ziyade ticari arsa çok daha karlı bir yatırımdır. Tabi ki bununda nakit alınması gerekmektedir. Ticari arsalar zamanla bulunduğu konuma göre çok hızlı değerlenmektedir. Bu tarz arsaları elinde barındıran kişiler zamanla nakit ihtiyacı yaşamaları durumunda bu arsaları %20 hatta %40 gibi oranlarda çok daha ucuza alabilirsiniz. O yüzden arsa alırken fiyatının piyasanın altında olmasına dikkat edin. Piyasa fiyatında olsa bile birkaç yıl sonra değeri hızla artmaktadır.

Bu yazımızda; döviz, altın, arsa, ev ve faiz gibi yatırım araçlarını kısa da olsa inceledik. Döviz, altın, arsa ve faiz yatırımları mantıklı yatırımlardır. Saadet zinciri, ev yatırımı ve yatırım danışmanları ise pek tavsiye edilmeyen yatırım türleri arasındadır. Yatırım yaparken en önemli şey bu yatırımı nakit olarak yapmaktır. Bu yüzden bankadan kredi çekip yatırım yapmadan önce birkaç kez düşünmekte fayda var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git