Yatırım Piyasalarında ve Borsalarda Kullanılan Terimler

Yatırım Piyasalarında ve Borsalarda Kullanılan Terimler
9 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 202 kez okundu.

Bu yazımızda yatırım yapmadan önce bilinmesi gereken bazı terimleri kısa da olsa anlattık. Bu terimleri bildikten sonra haber okurken veya yatırım yaparken çok daha mantıklı kararlar alabilirsiniz.

Borsa Yatırım Fonu

Borsa Yatırım Fonu, yatırımların toplandığı ve hisse senedi gibi alınıp satılabilen alternatif bir yatırım yöntemidir. İngilizce karşılığı ise ETF’dir. ETF’lerin kendine has alt yatırım türleri bulunmaktadır. Bir ETF satın almanız, ETF’in içerdiği tüm şirketlere yatırım yapmanız anlamına gelmektedir. Kripto para borsalarında da sürekli olarak kullanılan bir terimdir.

Hisse Senedi

Hisse senedi, yatırımcıların şirketlerden aldıkları paylara karşılık gelen birimdir. Bir şirketin hisse senedini almanız durumunda o şirketin karına ve zararına ortak olmuşsunuzdur demektir. Çok dikkat edilmesi gereken bir yatırım aracıdır çünkü şirket zarar etmeye başladığında aldığınız senetlerin değeri de düşmektedir.

Borsa da hisse senedi noktasında zaman zaman manipülasyonlar da olmaktadır.

Tahvil

Tahvil, şirketlere borç para verme anlamına gelmektedir. Bono ile benzer bir terimdir. Tahvil almanız durumunda ilgili şirkete borç para vermiş olursunuz. Şirketlerde bu emanet paralar ile yatırım yapıp para kazanmaya çalışmaktadır.

Özkaynak

Özkaynak, sahip olduğunuz hisselerin toplamına verilen isimdir. Bir şirketin borsa da hisse senedini almanız o şirketin özkaynaklarının bir kısmına da sahip olduğunuz anlamına gelmektedir. Özkaynaklar, tahvil veya bono gibi sabit bir kar getirmemektedir.

Temettü Verimi

Temettü Verimi, sıklıkla kullanılan kar payının diğer adıdır. Holdinglerin yönetim kurulları hisse sahiplerine kardan dağıtılacak kar oranlarını belirlemektedir. Temettü kazançları nakit olmakla birlikte hisse olarak da alınabilir. Tabi ki şirketin o yıl zarar etmesi durumunda bu pay verilmemektedir.

Uzun Pozisyon

Uzun pozisyon, satın almanın bir diğer adıdır. Eğer bir borsacı veya yatırım uzmanı size şirketin hisse senetleri için uzun pozisyon almanızı tavsiye ediyorsa, o şirketin hissesini almanız gerektiğini söylemektedir. Yine uzun pozisyonlarda adından da anlaşılacağı gibi hisseler elde tutulmaktadır.

Bu pozisyon türü ileriye yönelik yatırımları ve projeleri olan şirketler için yapılmaktadır. 3 yıl önce uzun pozisyon aldığınız bir şirket projelerini gerçekleştirmesi durumunda ve projelerin başarılı olmasıyla beraber sahip olduğunuz senetlerin fiyatları ciddi oranlarda artacaktır.

Örnek bir hesapla: hisse senedi 1000 TL olan şirketten 10 birim hisse senedi aldınız. Uzun pozisyonda hisse senetlerinin 2000 TL’ye çıkması durumunda elde edeceğiniz kar senet başına 1000 TL’ye çıkmaktadır. Tersi durumda, uzun pozisyonlarda senetlerin değeri de düşebilir.

Boğa Piyasası

Bu terim kripto para borsasında sıklıkla geçmektedir. Boğa piyasası oluşması durumunda, piyasanın yükselmesini isteyen kullanıcıların çoğunlukta olması anlamına gelir. Boğalar her zaman sahip oldukları hisse senetlerinin, dövizlerin veya altınların değerlerinin artmasını istemektedir. Boğa yukarıya doğru bir yükseliş anlamına da gelmektedir.

İsmi ise tamamen boğa hayvanın agresif olmasından ve saldırı durumunda boynuzlarını yukarıya doğru kaldırmasından gelmektedir. Terim olarak uzun pozisyon anlamına da gelmektedir.

Kısa Pozisyon

Adından da anlaşılacağı gibi kısa pozisyon, uzun pozisyon tam tersidir. Hisse senetleri değer kazanırken hisselerin satıldığı bir pozisyondur. Hisse senetleri tekrardan düşmeye başladığında alım fırsatı oluştuğu için tekrardan aynı hisseler toplanır.

Açığa satmak da yine kıza pozisyonun diğer adıdır. Gayet mantıklı bir kazanç sistemidir çünkü hisse senetleri değer kazansa da belirli bir noktada arz – talep dengesi itibariyle değer kaybı yaşarlar. Bu noktada kısa pozisyon da ki kişiler senetleri ucuz değerlerinden tekrardan alırlar.

Ayı Piyasası

Ayılar fiyatların aşağıya doğru seyredeceğini düşünmektedir. Aşağıya doğru hareket anında ise hisseleri ellerinden çıkarmaktadırlar. Satılan hisseler ile birlikte hisselerin değerleri de hızlı bir şekilde düşecektir.

Yine bu terimin adı da ayıdan gelmektedir. Ayı hedefine saldırırken pençelerini aşağıya doğru indirdiği için bu isim verilmiştir. Ayılar değer kaybeden veya hareketsiz piyasaları sevmektedir. Bu durum kişilerin senetleri aldıkları seviyeye ve karakter özelliklerine göre belirlenmektedir.

Borsada genellikle ayılar ve boğalar dengelidir. Eğer boğalar harekete geçerse fiyatlar artmakta, ayılar harekete geçerse de fiyatlar azalmaktadır.

Bu terimleri bilmeden borsada yatırım yapmak veya tavsiye almak çok risklidir. Yine haber okurken veya piyasa takibi yaparken bu terimleri bilmek sizin borsayı daha rahat yorumlamanıza sebep olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git