Var olan Kredinin Üzerine Kredi Çekmek

Var olan Kredinin Üzerine Kredi Çekmek
5 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 219 kez okundu.

Enflasyonun artması, piyasaların yavaşlaması ve işsizliğin artması ile birlikte birçok kişi borç batağına düşmüş durumda. Yine bankaların geçmiş yıllarda düşük faizle kredi vermesi sonucunda herkes ihtiyacı olsun veya olmasın bankalardan kredi kullandılar.

Kredi çekerken zorluk çıkarmayan bankalar ödeme noktasında ise kullanıcıları bunaltmaktadır. Kredi taksitini ödememeniz durumunda ise bu borçlara faiz işlemektedir. Esnaf veya iş adamları ise birden fazla bankadan kredi kullanmaları durumunda ise aylık ödeme tutarları daha fazla olmaktadır. Bu yüzden ikinci bir kredi çekip var olan krediyi kapatmak kısa vadede mantıklı bir durumdur.

İkinci Krediyi çekmek için kriterler

Kredi Notu: Kredi çekmek için bankaların ilk baktığı kriter kredi notudur. İlk kredi çekerken bankalar kredi notunu pek önemsemeseler de ikinci kredi için iyi bir nota ihtiyacınız bulunmaktadır. En az 1300’ün üzerinde kredi puanı işinizi kolaylaştıracaktır. Findeks uygulamasından kredi not durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Aylık Gelir: Aylık gelirin devlet kayıtlarında belirtilmesi gerekmektedir. Siz ayda 10 bin TL kazansanız da kayıtlar bu 2000 TL olarak gözükürse banka size direk beyan ettiğiniz gelir üzerinden değerlendirmektir. Bu yüzden maaşlı çalışıyorsanız elden ücret almamaya bakın. Diğer yandan esnaf iseniz veya ticaret ile uğraşıyorsanız ve krediye ihtiyaç duyuyorsanız gelirinizi yüksek beyan etmelisiniz.

Kira Ödemeleri ve Aile Durumu: Bu da bankalar tarafından önemsenen bir durumdur. Eğer 4 kişilik bir aileye sahipseniz, 3000 TL maaş alıp 1000 TL’de ev kirası veriyorsanız bankalar size ikinci krediyi verirken kefil talep edebilirler.

İkinci krediyi almak için ilk kredinin başlangıç tarihi önemli değildir. Eğer ilk krediyi düzenli bir şekilde ödemişseniz ve kredi puanınız yada gelir durumunuz müsaitse ikinci krediyi alabilirsiniz. Diğer yandan ikinci krediyi alırken dikkatli davranın çünkü ödeyeceğiniz faiz miktarı yeni kredi ile birlikte daha da artacaktır. Yine iki krediyi birden ödeyememe durumunda ise kredi notunuz düşmekte ve siciliniz bozulmaktadır. Bozulan sicil ise 5 yıl boyunca düzelmemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git