Tarım Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Tarım Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?
1 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 236 kez okundu.

Ülkemizde her ne kadar üretim oranları düşse de hala daha birçok kişi tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet göstermekte. Kişiler gerek ihtiyaç gerekse işlerini büyütmek için zaman zaman kredilere ihtiyaç duymakta. Bu noktada hizmet veren en iyi banka Ziraat Bankası. Devlet destekli olmasının yanında çiftçilere özel imkanlar sunan bankadan tarım kredisi almak çok kolay.

ÇKS Nedir?

Tarım kredisine geçmeden önce ÇKS belgesinin ne olduğunu anlatmakta fayda var. ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çiftçilerin faaliyetlerinin kayıt altında tutulduğu bir sistemdir. Çiftçilerin buraya kayıt olması zorunlu olmakla birlikte bu sisteme kayıt olan çiftçilere birçok avantaj sunulmaktadır.

Tarım kredisi almanın en önemli şartı ÇKS belgesine sahip olmaktır.

Tarım Kredisi Başvuru Evrakları

  • ÇKS Belgesi
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi veya Aslı
  • Tarımsal faaliyetlerin yapıldığı tapu veya kira kontratı
  • Kredi teminatı(ipotekli mallar)
  • En az 3 yıllık gelir tablosu veya bilanço

Tarım Kredisi Şartları Nedir?

Her kredi de olduğu gibi bu kredi de teminat veya gelir beyanı çok önemlidir. Eğer ÇKS’ye yeni başvuru yapmışsanız veya geliriniz belgeli değilse bu durumda yapmanız gereken ipotek vermektir. Bu ipotek tarım faaliyetlerini yürüttüğünüz arsa olabilir. Kefil bularak da kredi alma imkanınız bulunmaktadır. Diğer yandan, organik tarım işinde iseniz veya fide – tohum gibi üretimler yapıyorsanız kredi almanız çok daha kolaydır.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Türleri

Çiftçiler bitkisel veya hayvansal üretim yapması durumunda işletme edindirme kredileri adı altında Ziraat bankası kredi imkanı sağlamaktadır.

İşinizi büyütmek istiyorsanız, daha fazla arazi sahibi almak istiyorsanız veya sınır komşunuzun arazisini almak istiyorsanız da arazi alım kredilerinden yararlanmaktasınız. Örnekle anlatmak gerekirse, fındık üretimi yapıyorsunuz ve arazinin bitiminde başka bir çiftçi arazisini satışa çıkıyor. Bu tarz durumlarda bankalar kolaylıkla kredi vermektedir.

Genç çiftçilere ise özel kredi imkanı bulunmaktadır. Devlet 30 yaşın altında ki kişileri teşvik etmek amacıya hayvancılık ve tarım işleri için kredi imkanı sunmaktadır.

En kolay kredi çıkan iş kolu ise organik tarımdır. Kanuna uygun bir şekilde ve organik tarımın şartlarını yerine getiren, ürün üreten ve bu ürünleri pazarlayan kişilere Ziraat Bankası birçok imkan sunmaktadır.

Toparlamak gerekirse kredi almanın şartları oldukça kolaydır. Zor diyebileceğimiz tek belge ÇKS’dir ve bu sisteme üye olmak zorundasınız. Yaşadığınız köyün veya ilçenin tarım kooperatifine gitmeniz durumunda bu sisteme rahatlıkla üye olabilirsiniz.

Bankalardan kredi almanın genellikle iki yolu vardır. Gelirini düzenli beyan eden ve vergisini düzenli ödeyen vatandaşlara kredi imkanları sınırsızdır. Tarım ve hayvancılık alanında alabileceğiniz birçok teşvik ve kredi imkanı bulunmaktadır. Özellikle yaş itibariyle genç olan işletmecilere kredi çok daha kolay çıkmaktadır.

Daha fazla bilgi için Ziraat Bankasını ziyaret etmeniz yeterlidir. Banka görevlileri size yardımcı olacaktır. Yine çevrenizde bu krediye daha önce başvuru yapan veya bankada ki çalışanlar ile arası iyi olan birisi varsa kredi imkanınız kolaylaşacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git