Sigortasız Çalışanlar Kredi Alabilir mi?

Sigortasız Çalışanlar Kredi Alabilir mi?
4 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 206 kez okundu.

Bugün itibariyle bir çalışan çalıştırmanın maliyetlerinin artmasından dolayı birçok işveren bu maliyetlerden kaçmaya çalışıyor. Bu durumda ülkemizde büyük bir sorun olan sigortasız işçi sorununu ortaya çıkıyor. Bu yazımızda ise sigortasız kişilerin kredi alabilme durumunu inceleyeceğiz.

Bugün yüksek geliri olan, taşınmaz mal varlığı iyi olan veya bankada yüklü miktarlarda nakit parası olanlar rahatlıkla kredi çekebilmektedir. Kredi konusunu araştıranlar ise genellikle sigortasız kişiler veya kredi ile çıkış yolu arayan dar gelirli insanlardır.

Bankalar size para vermeden önce bu parayı geri ödeme potansiyelinizi hesaplamaktadır. Kredi notu bu hesaplamanın temelini oluşturur. Eğer gelirinizi resmi bir belge ile belgeleyebilirseniz bankalar size kolaylıkla kredi vermektedir.

Sigortasız Kişiler Kredi Alabilir mi?

Kefil Durumu

Öncelikle bu sorunun cevabına etki edecek birçok durum vardır. Kefil bulmanız durumunda ve bu kefil eğer memur ise kredi almanız çok kolaydır. Kredi notu iyi olan veya prestij sahibi bir iş adamını da kefil olarak bulmanız yararınıza olacaktır.

Taşınmazlar ve Mal Varlıkları

Kredi çekmek isteyen kişinin mal varlığı varsa sigortalı çalışan olmasa da kredi çekebilir. Tabi ki bu mal varlıkları gerçekten sizin olmalı. Bankalar bu duruma önem vermektedir. Eğer 3 ay önce üzerinize geçen bir arsa varsa ve hemen ardından kredi başvurusu yaparsanız krediniz onaylanmayabilir. Yine bu mal varlığınızı ipotekleyerek de kredi çekebilirsiniz. Tabi ki bu kredi türünde ekspertiz yapılacağı için maliyetleri yüksektir.

Ekonomik Geçmiş

Diğer bir konuda kredi notu durumudur. Gelir durumunuz kadar daha önce ki kredi talepleriniz, kredi kart geçmişiniz ve ödenmiş borçlarda önem arz etmektedir. 30 yaşında ki bir birey daha önce bir yerde sigortalı olarak çalışmasa da bu kişi düzenli ödeme ile 5000 TL’ye kadar limitli kredi kartı sahibi olabilir.

Bu kişi kredi kartını sürekli olarak düzenli öderse bu durumda yine rahatlıkla kredi alabilir. Bankalar mal varlığı olan kişilerden ziyade borçlarını düzenli ödeyen kişilere daha çok güvenmekte ve kredi vermektedir.

Kısaca toparlamak gerekirse, sigortalı çalışmak kredi çekmek için şart değildir. Tabi ki sigortalı düzenli bir işte çalışmak kredi çekmeyi kolaylaştırmaktadır. Kefil, ipotek veya ekonomik geçmişiniz iyi ise çalışmasanız bile kredi çekebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git