Para Yönetimi Nedir? Para Yönetim Tavsiyeleri

Para Yönetimi Nedir? Para Yönetim Tavsiyeleri
24 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 191 kez okundu.

Bu yazımızda para yönetiminin inceliklerini, ünlü isimlerin tecrübelerinden yola çıkarak anlatacağız. Aslında para kazanmak kadar kazanılan parayı yönetmek ve doğru kullanmakta önemlidir. Aylık sabit ücretli bir işte çalışıyorsanız ve maaşınızı aldığınız günün ertesinde elinizde hiç para kalmıyorsa, para yönetimi noktasında sıkıntılarınız var demektir. Bu sıkıntıyı çözmek için ise doğru yerdesiniz.

Zengin insanların birçoğu cimridir şeklinde bir algı vardır. Aslında bu insanlar paranın zor kazanıldığı bildiği için ve birçoğu bulunduğu konuma zor ulaştıkları için sahip oldukları milyonlar içerisinde 1 TL’nin bile hesabını yapmaktadırlar.

Ben Franklin

Amerikan dolarının üzerinde resmi bulunan Ben Franklin aslında bu konuda önemsenmesi gereken insanların başında gelmektedir. “Eğer zengin olmak istiyorsanız, kazanmak kadar biriktirmeyi de düşünün.” Bu tecrübeden çıkarmamız gereken ders ise yazımızın başında da belirttiğimiz gibi birikimin önemli olduğu gerçeğidir. Kazandığınız paranın hepsini harcıyorsanız ve günlük bir yaşantınız varsa, yaşınızın ilerlemesi ve sağlık sorunlarınızın da ortaya çıkmasından sonra finansal anlamda çöküntüler yaşayacaksınız. Bu yüzden kazandığınız parayı gereksiz harcama yapmadan biriktirmelisiniz.

Joe Biden

ABD’de Başkan Yardımcılığı yapmış Joe Biden’ın tavsiyesi ise; “Bana değer yargılarından bahsetme. Bana bütçeni göster, değer yargılarını ben sana söyleyeyim.” Bu sözden çıkarılması gereken ders ise parasına değer veren insanlar aslında emeğine değer veren insanlardır çünkü günümüzde para kazanmak için büyük emek sarf etmek gerekir. Eğer kendinize saygınız varsa kazandığınız paraya da saygı gösterin.

Matt Mullenweg

Web sitemizinde altyapısını oluşturan WordPress’in yani Blog servislerinin kurucusu olan Mullenweg’in tavsiyesi şu şekilde; “Sevdiğiniz üç hobi bulun; biri para kazanmak için, biri sizi zinde tutmak için ve biri de yaratıcı olmak için.” Felsefik bir tavsiye de olsa bu cümlede hobilerin öneminden ziyade para kazanmanın yöntemi belirtilmiştir. Para kazanmak için yaratıcı olmalı, ileri görüşlü olmalı ve zihninizi sürekli ferah tutmalısınız.

Robert Kiyosaki

Ekonomi alanında ki birçok kitabın yazarı olan ABD’li Kiyosaki’nin Zengin Baba, Yoksul Baba kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Onun tavsiyesi ise; “Küçük düşünenler büyük balığı yakalayamazlar, Eğer zengin olmak istiyorsanız, önce büyük düşünmeyi öğrenmelisiniz.” Bu tavsiyede ise yine yukarıda ki benzer tavsiyeler gibi büyük düşünmenin önemi anlatılmış. Büyük düşünmek için ise bol bol okumalı ve zihninize sürekli egzersiz yaptırmalısınız.

Mark Cuban

0’dan zirveye oynayan iş adamlarından olan Mark Cuban, bugün NBA takımlarından Dallas’ın sahibidir. Tavsiyesi ise; “Para harcamak kolay bir eylemdir. Ama sonrasında yapacağınız hesap kitap sizi yıpratabilir.”

Warren Buffet

ABD’li ünlü bir yatırımcı olan Buffet ise Cuban gibi 0’dan zirveye ulaşan bir milyoner. Onun tavsiyesi ise; “Harcadıktan sonra biriktirmeyin, birikimi kenara ayırdıktan sonra harcayın. Yani önce para biriktirmeli daha sonra ise kenarda ki paranızı harcamalısınız.” Harcadıktan sonra biriktirmek ile biriktirdikten sonra harcamak arasında büyük fark vardır. Biriktirmek eylemini ilk olarak yaparsanız kenara atabileceğiniz para miktarı çok daha fazla olacaktır.

Will Rogers

ABD’li oyuncu olan Rogers’ın tavsiyesi ise; “Paranızı iki katına çıkarmanın en hızlı yolu, onu ikiye katlayıp cebinize koymaktır.” Çok felsefik olan bu söz aslında çok anlam doludur. Parayı yönetmenin en iyi yöntemi, kazandığınız parayı harcamadan tekrardan cebinize koymaktır. Bu sözü hayat felsefesi haline getirirseniz ve uygularsınız emin olun ki kalan hayatınızı rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bu örnek 7 kişinin birçoğu sıfırdan başlayarak milyoner olan insanlar. Bu sebeple paranın ne kadar zor kazanıldığını ve birikimin ne kadar zor yapıldığının farkındalar. Bu insanların sözlerini hayat felsefesi haline getirmeniz dileğiyle.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git