Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?
12 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 203 kez okundu.

Kredi notu, bankalar üzerinden kullanılan kredilerin, kredi kartlarının ve tüm kredi hareketlerinin ortak bir yerde toplanarak analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan puanlama sistemidir. Kredi notu, 9 bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmaktadır. Findeks uygulaması ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notları 1 ile 1900 puan arasında bir değerdedir. 5 yıl boyunca herhangi bir kredi kartı veya kredi kullanmayan kişilerin kredi notu 0 olarak belirlenir.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi notunu yükseltmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. En bilinen yöntem kredi kartı kullanmaktır. Aylık kredi kartı kullanımınız sonrası ödemeniz gereken tutarı düzenli olarak ödemeniz durumunda kredi notunuz zamanla artacaktır. Kredi kartları noktasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, aylık ödeme tutarı kadar kredi kartı limiti belirlemektir. Örneğin; aylık harcama limitiniz 5.000 TL fakat kredi kartı limitiniz 10.000 TL. Bu tarz bir uygulama sizin açınızdan olumsuzdur çünkü bankalar gözünde güvenilir bir müşteri imajı oluşturamazsınız. Bu yüzden aylık harcama limitinize yakın bir limit belirlemeniz de fayda var.

Diğer yandan, düzenli ödemeler ile birlikte kredi puanı sürekli olarak artacaktır. Asgari ödeme yapmak kredi notunuzu arttırsa da, sürekli olarak asgari ödeme yapmak notunuz da düşüşe sebep olacaktır. Yine başka bir durum ise ödeme gününden önce yapılan ödemelerdir. Son ödeme tarihinden önce kredi kart borcunuzu kapatmanız durumunda puanınız yine artacaktır. Faturaları düzenli ödemek de kredi notunuzu arttıran başka bir yöntemdir. Üzerinize ne kadar çok fatura varsa kredi notunuzun artışı o kadar hızlı olacaktır.

Kredi notunu arttırmanın en önemli yolu ise banka kredisi kullanmaktır. Bankalardan alacağınız kredileri düzenli ödemeniz durumunda kredi notunuz sürekli olarak artacaktır. 1 – 2 kez ödeme geciktirmek yıllarca arttırdığınız kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden kredi ödeme tutarlarını ödeyebileceğiniz tutarlarda tutmanızda fayda vardır.

Krediler ile ilgili başka bir durumda kredi başvurularıdır. Sürekli olarak kredi başvurusu yapmak veya başvuru onaylandıktan sonra krediyi almamak bankanın gözünde sizin değerinizi düşüren bir durumdur. Bu yüzden kesin olarak kredi ihtiyacınız olması durumunda kredi başvurusu yapmanızda fayda vardır.

Başta belirttiğimiz findeks uygulamasından risk raporu almak sizin yararınıza olacaktır. 3 ayda bir risk raporu alıp bu raporu değerlendirerek hareket etmenizde fayda var.

Kredi notuna etki eden en önemli faktörlerden birisi ise çalıştığınız kurum ve aldığınız maaştır. Devlet memuru olmak kredi notunuzu arttıran bir durum iken özel sektörde adı pek bilinmeyen bir şirkette çalışmanız kredi notunuzu düşüren bir durumdur. Bankalar düzenli geliri olan insanlara daha rahat kredi imkanı sunmaktadır. Bu yüzden, esnafların genellikle kredi not artışı yavaştır çünkü ticarette her zaman risk bulunmaktadır.

Son olarak, 1500 kredi notunun üzerinde ki nota sahip olan kişilere çok kolaylıkla kredi çıkmaktadır. Daha detaylı bir bilgi almak için ise çalıştığınız bankanın çalışanlarından yardım alabilirsiniz. Bu kişiler size ücretsiz bir şekilde hizmet sunmaktadırlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git