Kredi Kartı Numarası Neye Göre Belirlenir?

Kredi Kartı Numarası Neye Göre Belirlenir?
30 Mart 2018 tarihinde eklendi, 296 kez okundu.

Çoğu insan artık günlük alışverişlerini kredi kartı ile yapar. Kredi kartı ile bankamatiklerden işlem yapılır, pos makineleri kullanılır, online işlemlerde kart numarası girilir. Peki kredi kartı numarası neye göre belirlenir? Dünya üzerinde bu kadar insan kredi kartı kullanırken, nasıl olur da bir kredi kartı numarası bir daha tekrarlanmaz? İşte bu kredi kartlarının numarasını belirlerken oluşturulan sisteme bağlıdır. Zorlu bir algoritma kullanılarak belirlenen kredi kartlarının numaralarını taklit edilmesi de çok zordur.

Kart Numaraları Hangi Bilgileri İçerir?

Ülkemizdeki kredi kartları 16 basamaklı, her biri dörtlü gruplara ayrılmış numaralara sahiptir. Kartın en başında bulunan hane, kartın bağlı olduğu ödeme sisteminin kodudur. Örneğin Visa 4, Mastercard ise 5 numarasıyla başlar. Bir kredi kartının hangi ödeme sistemine dahil olduğu bu numaraya göre ayrılır.

Daha sonraki sıralamalardaki numaralar ise bankaya ayrılır. Her bankanın kendine özel bir kodu vardır. Daha sonra ise müşteri bilgilerinin yer aldığı rakamlar kümesi gelir. Bu kombinasyonda ilk altı hane, bankayı temsil eden rakamlardır. Ardından gelen dokuz rakam ise müşterininkilerdir. Böylece bir müşteriye ait kredi kartının numarası ortaya çıkmış olur.

Kart numaralarının nasıl olup birbirine benzemediğine değinelim. Bu rakam kombinasyonunda trilyonlarca seçenek olduğu için, bir kredi kartı numarasının diğeri ile aynı olması mümkün değildir. Bu da demek olur ki, bu güne kadar kullanılan kartlar dahil olmak üzere, daha oluşturulacak çok kart numarası vardır.

Günlük hayatta bu kadar önem taşıyan kredi kartlarının üzerinde yer alan numaraları belirlerken otomatik bir sistem kullanılır. Bu da hata oranını sıfıra indirir. Aksi halde, yani aynı numaradan iki kart olması halinde, bankacılık sektöründe büyük karışıklık olacağı kesin. Kredi kullanımında online işlemlerde, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu da istendiği için, kart bilgilerinin bir başkasına verilememesi en sağlıklı güvenlik yöntemidir. Bankalar kadar, kullanıcılar da güvenliklerini koruma konusunda yükümlüdür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git