Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar

Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar
13 Mart 2018 tarihinde eklendi, 175 kez okundu.

Keyifle ya da ihtiyaçtan dolayı düşünmeden harcanan kredi kartları ya da çekilen tüketici kredileri, bazen maaşın düzensiz alınması, bazen işsizlik ya da sağlık problemleri gibi nedenlerle 3 ay üst üste ödeme yapılmadığında insanların başına büyük problemler açabilmektedir. Peki, kredi icra takibi ne zaman başlar?

Tüketicilerin, kredi kartlarındaki ekstre borç tutarının hepsini veya asgari ödeme miktarını son ödeme tarihine kadar ödeyememeleri durumunda artık gecikme süresi başlar. Bu tarihten sonraki 15. Güne kadar minimum ödeme tutarı hala ödenmemişse kredi kartı ödeme yapılana kadar kullanıma kapatılmaktadır. Kredi kartına ait borcun 90 gün daha ödenmemesi durumunda ise bankalar kredi kartını iptal eder ve o tüketici için kredi icra takip süreci başlatılır.

Yine bireysel kredilerde de 3 taksit üst üste ödenmemesi durumunda aynı işlem basamakları uygulanır yani 90 günlük süre sonunda icra takibine alınır.

Borçluya borcun tamamını ödemesi yönünde bir ihtar çekilir ve 7 gün sonunda ödeme yapılmadığı takdirde banka, idari takip birimini devreye sokarak o tüketici için yeni bir ödeme planı oluşturulur. Fakat geçen bu süre boyunca kredi kartı borcu için temerrüt faizi uygulanır. Kredi icra takibi ne zaman başlar sorusunu ile ilgili önemli bir nokta da İdari takip süresince borçlunun ödeme sözü verdikten sonraki süreçte ödeme yapıp yapmayacağıdır. Eğer tüketici ödeme yapmazsa artık icra takip süreci başlatılır.

İdari takip sürecinde de borçlu banka ile uzlaşma sağlayabilir. Kimi bankalar bu süreçte iyi niyet gösteren müşterileri için kredi kartına ait gecikme faizlerini silerek yeni bir ödeme planı sunabilmektedir. Yasal takip başlatılan borçlarda kredi kartına ait borcun üzerine temerrüt faizinin yanında avukat ve dosya giderleri de eklenmekte ve borç olabildiğince yükselmektedir. Bu yüzden Kredi icra takibi ne zaman başlar aşamasına gelmeden tüketiciler bankayla takip sürecinde anlaşmalı ve borcu ödeme yoluna gitmelidirler.

Hakkında İdari takip ve yasal işlem başlatılan kredi kartları Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alındığı için diğer bankalar da bu süreci görebilmektedir. Diğer bankalarda gecikmede olan ya da gecikmeye girmeyen borçlar için o bankaların da tüketici hakkında işlem başlatabilme yetkisi olacağından en uygun olan seçenek banka ile süreç içinde anlaşma sağlamaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git