Kredi Başvurularının Onaylanmamasının Sebepleri

Kredi Başvurularının Onaylanmamasının Sebepleri
19 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 197 kez okundu.

Bu yazımızda birçok kişinin merak ettiği bir soru olan; Kredi talebim neden onaylanmadı? Soruna cevap vermeye çalışacağız. Kredinin onaylanmamasının birçok sebebi olmakla birlikte bu yazımızda en çok karşılaşılan sorunları anlatacağız.

Her insan anlık olarak kredi ihtiyacı duymakla birlikte birçok kişide yatırım amaçlı veya işini büyütmek için krediye başvurmaktadır. Tabi ki bankalar bir kişiye kredi vermeden önce detaylı araştırma yapmaktadır. Bu araştırma yapılırken kredi siciline ve kredi notuna bakılmaktadır. Aşağıda ki 5 sebep, kredi başvurularında sıklıkla karşılaşılan sorunlardır.

Kredi Notunun Düşük Olması

Yukarıda da anlattığımız gibi bankalar kredi notu adı verilen ve sizin puanınızın yer aldığı sisteme göre krediye yanıt vermektedir. Kredi kart borçlarının düzenli ödenmesi, daha önce alınan kredilerin düzenli ödenmesi kredi notunu arttıran durumlarken 3 ay boyunca kredi kartı borcunun ödenmemesi veya bir borcun yasal takibe kalması notu olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce notunuzu Findeks uygulamasından öğrenmeli veya başvuruyu yapmadan birkaç ay önce ödemelerinizi düzenli yaparak notunuzu arttırmaya çalışmalısınız.

Kredi Kart Borcu ve Ödemeleri

Yıllar önce aldığınız bir kredi kartının borcunu ödememek yıllar sonra kredi başvurusu yaparken bile karşınıza çıkmaktadır. Bilinçli tüketiciler ödeyemeyeceği borçların altına girmese de birçok kullanıcı kredi kartlarının taksit imkanı olmasından dolayı gereksiz harcamalar yapmaktadır. Bu harcamaların ödenmemesi durumunda ise kredi notunuz düşmekte ve kredi alırken zorlanmaktasınız.

Vergi Borcu

Yüksek vergi borçları kredi başvurusu yapan kişilerin karşısına çıkan başka bir durumdur. Bankalar şu şekilde düşünebilir; kredi başvurusu yapan kişi vergi borcunu ödemiyor, bizden aldığı parayı öder mi? Bu durumu yaşamamak için devletin iki yılda bir çıkarttığı 7143 gibi vergi yapılandırmalarından yararlanarak düzeli vergi borcu ödemek kredi notunuzu arttıran başka bir durumdur.

Kefil Olarak Borcunuz Varsa

Kefil durumu ise yine can sıkan ve kredi başvurusu yaparken kişilerin karşısına çıkan başka bir durumdur. Birçok kişi arkadaşlarını veya akrabalarını kırmamak için onlar kredi çekerken borçların kefil olmaktadır. Kefil olduğunuz kişi borcunu ödemiyorsa veya ödemekte zorluk çekiyorsa bu durumdan sizde etkileneceksiniz. Ya kefil olduğunuz kişinin borcunu tamamen kapatıp başvuru yapın yada kefil olmadan önce bir kez daha düşünün.

Geçmiş Krediler

Günümüzde ticaretin ve esnaflığın zorlaşması ile birlikte birçok kişi 1 krediden daha fazla krediye ihtiyaç duymakta. Tabi ki daha önce ödenmeyen veya ödemesinde zorluk çektiğiniz bir kredi varsa yeni bir kredi almanız çok zordur. Bu yüzden başka birisinden para bularak geçmiş kredilerinizi kapatıp yeni kredi başvurusu yapmak sizin yararınıza olacaktır.

Yukarıda 5 madde de kredi başvurusunda sıklıkla yaşanan sorunları anlattık. Başvuru yaparken zorluk yaşamamak için yukarıda ki 5 maddeye dikkat etmelisiniz. Eğer bu 5 madde içerisinde sıkıntı yaşadığınız bir durum yoksa krediniz %90 onaylanacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git