Kredi Almak için Gerekli Azami Şartlar

Kredi Almak için Gerekli Azami Şartlar
24 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 211 kez okundu.

Ülkemizde ki enflasyon oranının artması ve buna bağlı olarak yaşamın pahalılaşması sebebiyle neredeyse herkesin kredi ihtiyacı bulunmakta. Peki kredi almanın şartları nedir, krediye kimler başvurabilir? Bu yazımızda bu iki soruya detaylı bir şekilde cevap vereceğiz.

Aranan ilk şart, 18 yaşını doldurmaktır. Yine eğer bir yerde maaşlı bir şekilde çalışıyorsanız en azından 3 aylık bir maaş bordronuz olması gerekmektedir. Burada elden alınan tutar değil, işverenin devlete bildirdiği tutar önemlidir. Bunlar talep edilen azami şartlar olsa da kredi almak için daha birçok şart aranmaktadır.

Kredi notunu detaylı bir şekilde anlatmıştık. Detaya girmeden anlatmak gerekirse, kredi almak için 1200 kredi notundan daha fazlasına sahip olmanız gerekmektedir. 1200’den yüksek olan her rakam sizin kredi alma ihtimalinizi arttırmaktadır.

Tabi ki kredi notu durumu, bankadan bankaya göre değişmektedir. Örneğin Yapı Kredi bankasında 2 yıldır az tutarlarda da olsa düzenli bir şekilde ödediğiniz bir kredi kartı varsa bu banka müşterisi olduğunuz için size farklı davranabilir. Kredi notunu Findeks uygulamasından öğrenebileceğiniz gibi kredi başvurusu anında banka çalışanlarından da öğrenebilirsiniz.

Daha önce hiç bir finansal hareketi olmayan kişilerin kredi not puanı olmaz. Bu durumda kredi almak için yerine kesinlikle getirmeniz gereken şart maaş bordrosudur.

Kara Liste uygulamasını da detaylı bir şekilde anlatmıştık. Bankaya olan borcunuzdan dolayı idari takibe düştüyseniz kredi almanız imkansız hale gelmektedir. Kredi notunu arttırmanın en kolay yolu ise kredi kartı kullanmaktır. Tüm nakit yapabileceğiniz alışverişleri kredi kartı ile yapıp düzenli bir şekilde ödeme yaparsanız 1 yıl içerisinde kredi notunuz 1200 puanın üzerine çıkacaktır.

Yine ipotekli kredi konumuzda anlattığımız gibi sahip olduğunuz ev, iş yeri, dükkan veya arsa gibi taşınmazların üzerine de kredi çekebilirsiniz.

Bankalar Kredi Başvurunuzda Neye Dikkat Ederler?

Bankalar kredi başvurusu esnasında sizin aklınıza bile gelmeyecek bilgileri araştırmaktadır. Medeni durumunuz, aile durumunuz, mezun olduğunuz okul, iş ve gelir durumu, telefon faturaları ve diğer birçok şey. Bunlar size mantıksız gelebilir fakat bankalar kendilerini sağlama almak için bu tarz bilgilerden yola çıkarak sizin hakkınızda bilgi sahibi olmaktadırlar.

Eğer birisinin kredisine kefil olmuşsanız ve bu kişi krediyi ödeyemiyorsa, yeni bir kredi çekerken zorluk yaşayacaksınız. Bu yüzden birine kefil olmadan iki kez düşünmelisiniz. Diğer yandan, memur veya düzenli maaşı olan birisini kefil olarak bulmanız durumunda ise kredi çekmeniz kolaylaşacaktır.

Kimlerin Kredi Başvuruları Kabul Edilmez?

Kredi notu puanı 1000’in altında olan veya kara listede olan kullanıcıların.

Vergi dairesi ve SGK kayıtlarına göre çalışmayan veya gelir beyanında bulunmayan kişilerin.

Kefil olduğu kredinin ödemelerinde sıkıntı çıkan kişilerin.

Daha önce idari takip cezası alan veya uzun süre hapiste yatmış kişilerin.

Toparlamak gerekirse, yukarıda saydığımız kişilerden değilseniz ve kredi puanınız da yeterli seviyede ise kredi alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git