Köye Dönüş Projesi Nedir?

Köye Dönüş Projesi Nedir?
14 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 190 kez okundu.

Gelişen teknoloji, artan nüfus ve şehirleşme ile birlikte her ne kadar yaşam olanakları artış gösterse de birçok olumsuzluğun da bu çerçevede ortaya çıktığı görülmektedir. Gelişen yaşam olanakları ile birlikte aynı zamanda işsizlik, göç ve yoksulluk kavramlarında artışa da neden yaşanmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri de köylerden kentlere göç sebebiyle şehirlerin genişlemesi ve nitelikli işgücüne olan ihtiyacın yanı sıra nitelikli olmayan işgücünce meydana gelen artıştır. Bu soruna çözüm olarak devlet tarafından başlatılan ve köye dönüş projesi adı verilen bu proje ile hem işsizliğin hem de göçün önüne geçilmesi planlanmaktadır. Projenin sonuçları ile birçok olumsuz durumu iyileştirmeye yönelik adımlar atılmaktadır.

Köye Dönüş Projesi Kapsamında Sağlanacak Şartlar Nelerdir?

Özellikle tarım alanlarının kullanılmasını sağlamak ve arazinin verimi arttırmak, kentlere olan aşırı göçü önlemek ve genç bireyleri istihdam etmek gibi amaçları olan bu projeden yararlanmak isteyen bireylerin sağlaması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi ise 18 yaşından büyük olmakla birlikte 41 yaşını geçmemiş olmaktadır. Ayrıca ücret geliri elde etmemek ve öğrenci olmamak ayrıca esnaf ya da sanatkâr olarak faaliyette bulunmamakla başka destek, hibe ve teşvik almamak olarak belirtilmiştir. Bunun yanı sıra köye dönüş projesi bazı sektörlere verilmekte olup, bu sektörler dışındaki faaliyet alanları destekten yararlanamamaktadır.

Köye Dönüş Projesi Kapsamındaki Sektörler Nelerdir?

Anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenen ve geç çiftçileri destekleme kapsamında verilen devlet desteğinden sadece belirli faaliyetlerde bulunan bireyler ve genç çiftçiler yararlanabilmektedir. Bu alanlar genel olarak, seracılık ve faaliyetleri, kültür mantarı yetiştiriciliği, fide, fidan yetiştiriciliği ile büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği olarak yer almaktadır. Ayrıca köye dönüş projesi kapsamına kümes hayvanı yetiştiriciliği ile kapama meyve bahçeciliği yapan çiftçi ve hayvancılar da yararlanabilmektedir. Bu alanlarda faaliyet gösteren ve şartları sağlayan her birey başvuru hakkına sahip olup, başvurular İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine şahsi başvuru ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra başvurunun onaylanması halinde ise ödemeleri anlaşmalı bankalar aracılığı ile alacaklardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git