Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?
12 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 252 kez okundu.

Kara liste birçok banka ve kredi kartı kullanıcısının baş belası olan ve bazı insanların iflas etmesine sebep olan bir uygulamadır. Yapılan bir veya iki hatada insanlar veya esnaflar kara listeye düşebilirler. Kara listenin ne olduğunu ve nasıl çıkılacağını bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız.

Kara liste, bankaların bir uygulaması olmakla birlikte bankaların ilgili kişiye hiçbir şekilde hizmet vermemesi anlamına gelmektedir. Tüm finansal işlemler; kredi kartı kullanımı, kredi kullanım veya vadesiz hesap kullanımı gibi hareketler banka tarafından yasaklanmaktadır. Acil nakit ihtiyacı olan kişilerin kara listede olması durumunda finansal herhangi bir işlem yapamazlar. Tüm bankalara yapılan kredi talepleri de reddedilmektedir.

Türkiye Merkez Bankası, tüm tüketicilerin banka hareketlerini kısmende olsa izlemektedir. İzlemelerin yapılması sonucunda ilgili kişilerin kredi ödemesinin gecikmesi, idari ve yasal takibe takılması durumunda tüketiciler bankalar tarafından kara listeye alınmakta ve ilerleyen 5 yıllık süreç içerisinde herhangi bir hizmet alamamaktadır. Kara listeye girmek istemiyorsanız kredi veya kredi kartı borcunuzu düzenli ödemek zorundasınız.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Size anlatacağımız yöntemleri uygulayarak bankaların size uygulamış olduğu kara liste uygulamasından çıkabilirsiniz. Kara listeden çıkış için ilk yapılması gereken tüm borcu acilen kapatmaktır. Yapılan bu işlem sonrasında Merkez Bankası tarafından koyulan tüm önlemler zamanla kalkmaktadır. Yine de bankalar, sizin finansal hareketlerinizi 5 yıl boyunca takip altın almaktadır. Kara listede olsanız bile ilerleyen 5 yıllık süreç içerisinde herhangi bir ödeme gecikmesi yapmamanız durumunda kara listeden çıkabilirsiniz.

Tüm borçlarınızı kapatmanız durumunda ise kara listede olsanız bile bazı bankalar iyi niyet olarak size kredi verebilirler. Tabi ki bunun için uzun bir süre geçmesi gerekmektedir. Kara listeye düştüğü için bir günde batan birçok iş adamı ve esnaf bulunmaktadır. Bu yüzden kredi çekmeden önce ödemesini yapamayacağınız tutarlarda kredilerden uzak durmanızda fayda var. Kara listeye bir kez girmiş olan tüketiciler, riskli tüketici grubunda olduğu için bir daha kredi alırken oldukça zorlanmaktadır.

Bazı kişiler ise kara listeye girdikten sonra tüm mal varlıklarını bir akrabasına yada güvendiği bir dostuna devrederek onun üzerinden işlem yapmaktadır. Bu tarz bir durumun anlaşılması durumunda yine kredi almak sizin açınızdan çok zor olacaktır. Bankalar bir kişiye kredi vermeden önce çok detaylı araştırma yapmaktadır. Hele ki faizlerin artması ve ülkenin ekonomik durgunluğa ulaşması sebebiyle artık kredi almak çok daha zordur.

Toparlamak gerekirse, kara liste düzenli ödeme yapmayanların girdiği bir listedir ve bu listeden çıkmak için tüm borçlarınızı kapatmak zorundasınız. Kara liste de olup olmadığınızı bankalarda çalışan görevliler sayesinde ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Zaman zaman kara listede ki kişilere devlet tarafından af uygulanmaktadır. Kara listeye girmemeniz dileğiyle.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git