İşsizlere Kredi Veren Bankalar

İşsizlere Kredi Veren Bankalar
13 Mart 2018 tarihinde eklendi, 176 kez okundu.

Sürekli bir işte çalışmayan ve dolayısıyla sosyal güvenliği olmayan kişilerin de krediye ihtiyaçları olabilir. Kredi başvurularında değerlendirme kapsamında tutulan ilk şey kişinin gelir durumudur. Düzenli gelirini belgeleyen kişiler her zaman daha kolay kredi alır.

İşsizlere kredi verenler değerlendirme yaptıkları başvuru sahibinin kredi notuna bakarak da kredisini onaylayabilir. Kredi notu olumlu olan kişiler başvuru yaptıkları tarihte bir kurumda çalışmıyor olsalar bile rahatlıkla kredi alabilirler. Herhangi bir işte çalışmayan kişi sigortası olmayan kişi demektir. Bu durum bankalar açısından istenmeyen bir durumdur.

Düzenli maaşı ve dolayısıyla sigortası olmayan kredi başvuru sahipleri kira geliri ve faiz geliri gibi belgelenebilecek ekonomik getirileri göstererek de başvurusunu tamamlayabilir. Bu aşamada bankadan bireyin geçmiş ekonomik değerlendirmesi ve kredi notunu inceleyerek sonucu karar bağlaması beklenir. Maaş geliri olmayan başvuru sahipleri varsa ev ve arabalarını ipotekleyerek kredi kullanmak isteyebilirler.

İşsizlere kredi verenler bu kriterleri dikkate alır. Daha önce bankalar ile ilişkisi olmamış, kredi çekmemiş ve hiç kredi kartı kullanmamış kişilerin sicilleri incelenemediği için bu durum olumsuz olarak yansır. Normal olarak işsiz ve sigortasız başvuru sahiplerinin kredi başvuruları olumlu sonuçlanmaz. Düzenli maaşı, sigortası, kira geliri veya herhangi bir ipoteği olmayan müşteriler kendilerine ekonomik göstergesi iyi bir kefil bulabilir.

Bu kredi sonucunu olumlu etkileyecek bir aşamadır. Kredi almak isteyen müşterilerin bankaların kredi imkânlarını, şartlarını, sağladıkları kolaylıkları, istedikleri evrakları ve faiz oranlarını iyi araştırması önemli bir ayrıntıdır.

Ev hanımları ve öğrenciler gelir belgesi beyan edemedikleri halde özel olarak tanınan işsizlere kredi verenler kapsamında değerlendirerek kredi alabilirler. Bu durumda bankalar kişinin mevcut kredisi olup olmadığını incelerler. Başvuru sahibinin çekmiş olduğu bir kredi varsa ve ödemeleri de henüz bitmediyse bu durum kişi aleyhine sonuçlanabilir.

Kredi kartı olan ve kart borcunu düzenli olarak ödeyen ev hanımları başları sıkıştığında kolaylıkla kredi çekebilirler. Sadece kredi kartları değiş müşteri önceden de kredi çekti ve sorunsuz olarak ödemelerini tamamladıysa ikinci başvurusu da olumlu sonuçlanacaktır. Bankanın güvenini kazanmış müşteriler ihtiyaçları halinde bankaların sunduğu fırsatlardan kolaylıkla faydalanabilmektedir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git