İş Bankası Kumbara Hesabı

İş Bankası Kumbara Hesabı
30 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 312 kez okundu.

Bugün çocuğu olan çoğu anne baba, İş Bankası’nın kumbarasını kendi çocukluklarından hatırlarlar. Gri renkli ve üzerinde İş Bankası logosu olan kumbara nostaljik olsa da hala banka tarafından üretilmektedir. Bu kumbaranın üzerinde çocukları birikime yönlendirmek için, kağıt ve bozuk para gözleri bulunur. Böylece çocuğun birikim yapma hevesi artar. Kumbara sahibi olabilmek için öncelikle kumbara hesabı açtırmak gerekir. Bu hesap  ilk kez 1928 yılında hayata geçirilmiştir o günden bu güne dek varlığını korumuştur.

Kumbara hesabı bebek ve çocuklar adına açılan bir hesaptır. Bu hesap için aileden birisi yetkili olarak tanımlanır. Hesap açıldıktan sonra banka kumbarayı teslim eder. kumbara hesabı, bir fon hesabı olarak işlem yapar. Böylece çocuk büyürken hesapta bulunan para da bir yandan değerlenmiş olur. Çocuk 18 yaşına gelip bankacılık işlemlerini kendi adına yapabildiği zaman, birikimi kendi adına aktarılır. Kumbara, ancak İş Bankası şubelerinde bulunan özel bir anahtar ile açılır. Evde kumbarayı açmak mümkün değildir.

Bu süreç içerisinde hesabı yönetmekle yetkili olan kişi dışında hiç kimse para çekme işlemi yapamaz. Ancak acil bir durumda yetkili olan ebeveyn hesaptaki parayı kullanabilir. Belirli kesintiler yapıldıktan, geri kalan ödeme tutarı banka tarafından ödenir.

Kumbara hesabı avantajları bununla da sınırlı değil. Çocuklar için her ay özel olarak hazırlanan Kumbara dergisi de, miniklerin adreslerine gönderilir. Bu derginin dijital nüshalarını da bulmak mümkündür.

Tabi ki İş Bankasını çocuklar için uygulamaları bununla da sınırlı değil. Dijitalleşen çağa ayak uyduran banka, dijital kumbara uygulamasını da geliştirdi. Dijital kumbara hesabı bulunanlar, İş Cep kanalıyla çocuk adına açılan hesaba para gönderebilirler. Dijital kumbara İş Bankası şubelerinden alınabilir. Dijital kumbaraya İş Cep üzerinden para göndermek ücretsizdir. Böylece yeni neslin çocukları yeni bir birikim yapma yöntemine kavuşmuş olurlar. Dijital kumbaranın içine fiziki para atmak mümkündür. Bu paralar da aynı standart kumbarada olduğu gibi şubede açılıp, hesaba yatırılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git