İş Bankası Cebe Havale (Cepbank) Yapma

İş Bankası Cebe Havale (Cepbank) Yapma
28 Mart 2018 tarihinde eklendi, 173 kez okundu.

Para transferi yapmak çoğu zaman büyük bir sorun olur. Öncelikle para gönderilecek kişinin hesabının aynı bankada olması gerekliliği vardır. Eğer başka bir bankaya para gönderilecekse bu işlem sadece belirli saatler içerinden yapılabilir. Hafta sonları ve akşam saatlerinde ise farklı bankalar arası transfer yapılamaz. Bu engeli kaldırmak için küçük miktarlarda para göndermeye olanak sağlayan cep telefonu numarasına havale işlemi İş Bankası tarafından da gerçekleştirilen bir bankacılık uygulaması ile cebe havale kolaylıkla yapılabilir.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Cebe havale üç farklı kaynakla yapılır. Birincisi internet şubeyi kullanmaktır. İkincisi cep şube, üçüncüsü ise bankamatikler yoluyla para transferi yapmaktır. Para transferi seçeneğinden cep telefonu numarasına para birkaç dakikada gönderilir. Para çekme sadece Türkiye Cumhuriyeti bankamatikleri kullanılarak yapılır. Ülke dışındaki bankamatiklerden para çekme işlemi gerçekleşmez. Banka gönderici işlemi onayladıktan sonra, alıcıya bir referans kodu gönderir.

Bu kod olmadan para çekilemez. Bankamatiklerde bulunan kartsız işlem menüsünden kendisine para gönderilen kişi parayı kolayca çekebilir. Ayrıca alıcı ve göndericinin her ikisinin de cep telefonu numarası bilgisinin sisteme girilmesi gerekir. Tutar bilgisi de tuşlandıktan sonra, para çekme tamamlanır. Alıcının parayı çekmek için 24 saati vardır. İşlemin gerçekleştirilmesinin üzerinden 24 saat geçmesi durumunda, para göndericinin hesabına iade edilir. Banka kesilen tutarı iade etmez.

Kanun gereği 18 yaşından küçük olan kişiler bankacılık işlemi yapamadıkları için, cep telefonu numarasına para gönderme ve çekme işlemi yapamazlar. Cepbank yapma sadece yurt içinde hizmet veren GSM operatörlerine yapılabilir. Havale para gönderme ve çekme işlemi sadece Türk Lirası olarak yapılır. Eğer müşterinin banka hesabında yeterli bakiye yoksa, tanımlanmış ek hesap limitini de kullanabilir. Bir hesaptan ayda, 6 seferden fazla cebe havale işlemi yapılamaz.

Haftada ise en fazla 4 sefer para gönderilebilir. Bu limit günlük iki sefer olarak sınırlandırılır. İnternet bankacılığından işlen yapabilmek için, hesaplarla ilgili internet kısıtlamaması olmaması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git