İpotekli Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

İpotekli Kredi Nedir? Nasıl Alınır?
20 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 224 kez okundu.

Bu yazımızda ipotekli kredinin ne olduğunu, hangi bankaların ipotek karşılığı kredi vereceğini ve talep edilen evrakların bilgisini vereceğiz. İpotekli kredi veren birçok banka olmasına rağmen her zaman ipotekli kredi almak zordur. İpotekli krediler genellikle son çare olarak başvurulan bir kredi türüdür. Kredinin ödenmemesi durumunda ipotek gösterilen mal varlığına banka el koymaktadır.

Bankaya gittiğinizde ipotek göstermek istediğiniz mal varlığının tapusunu yanınızda götürmelisiniz. Yine tapu kimin üzerine ise kredi de o kişiye çıkmaktadır. Yani birinci dereceden veya ikinci dereceden akraba olunması ipotekli kredi için yeterli bir durum değildir. Yine miraslı mal varlıkları üzerine ipotekli kredi çekmek için herkesin imzası gerekmektedir.

Bahsettiğimiz bu varlıklar; iş yeri, tarla, ev, araba, arsa ve çeşitli taşınmazlardır.

Sizin ipotek olarak göstermek istediğiniz mal varlığının değeri tamamen bankanın görevlendirmiş olduğu ekspertiz tarafından belirlenmektedir. Çıkan kredi miktarı ise bankadan bankaya göre değişmektedir. Bu yüzden daha önce çalıştığınız veya kredi kullandığınız bir bankayı seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Aşağıda sizin için ipotek karşılığı kredi veren bankaları paylaşacağız. Bankaların belirlemiş oldukları faiz oranı sürekli olarak değiştiği için faiz oranı belirtmeyeceğiz. Faiz oranlarını bankaya giderek rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

İpotekli kredilerin diğer kredilere göre masraflarının fazla olduğunu unutmayın çünkü bu masrafların içerisinde ekspertiz ücreti de dahildir. Yine bazı bankalar kampanya olarak faiz oranını düşük tutup masrafları yüksek gösterebilirken tam tersi durumda söz konusudur.

Kredi çekerken kredi sicili ve notu çok önemli iki kavramdır. Her ne kadar kredi notu yazımızın konusu olan ipotekli krediler için çok önem arz etmese de yine kredi notunuzun yüksek olmasında fayda var. Kredi notu yüksek olan kişiler, bankaların gözünde güvenilir oldukları için bankanın size yaklaşımı da değişmektedir.

Genellikle 1000 puanın altında ki kullanıcıların kredi alması çok zordur. 1300 ile 1500 arasında ki kredi notuna sahip olan kişilerin ise kredi alması çok kolaydır. Bu notu, çalıştığını bankadan veya Findeks’den öğrenebilirsiniz.

İpotekli Kredi Veren Bankalar

  • Ziraat Bankası
  • Vakıf Bank
  • Halkbank
  • HSBC

Yazımızda her bankayı ayrı ayrı anlatmanın anlamsız olduğunu düşündüğümüz için genel bir anlatımı uygun gördük çünkü her bankanın sizden istediği evraklar veya şartlar aşağı yukarı aynıdır.

Talep Edilen Belgeler

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İpotek göstermek istediğiniz mal varlıkların tapusu veya ruhsatı
  • Çalıştığınız işe göre gelir vergisi beyannamesi veya maaş bordrosu

Talep edilen belgeler aşağı yukarı bu şekildedir.

Bankalar genellikle ipotekli kredi için en fazla 48 ay vadeli taksit seçeneği sunmaktadır. İpotek göstermek istediğiniz mal varlığına göre 50.000 TL ile 200.000 TL arasında bir miktarda kredi alabilirsiniz. Bankalar kredi talep eden müşterilerine kendilerini koruma amacıyla hayat sigortası da yaptırmaktadır. Bunun da ek bir maliyeti olduğunu unutmayın.

Bu verdiğimiz oran ev için, iş yeri için veya imarlı arsa için değişmektedir.

Daha detaylı bilgi için bankaların müşteri hizmetlerinden tüm bilgiyi alabilirsiniz. Bu yazımızda sizden talep edilen belgeleri, ipotek oranlarını ve vade gibi çeşitli bilgileri verdik. Faiz oranları için bankalardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Yine aşağıda ki yorum kısmından bize kafanızda ki soruları sorabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git