Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu ve Şartları

Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu ve Şartları
14 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 273 kez okundu.

Devletin gençlere ve evlenmeye hazırlananlara yönelik mali destek uygulamalarından birisi de faizsiz evlilik kredisi imkanıdır. Bu sayede evlilik masraflarının bir kısmı bireyler tarafından bir kısmı ise anlaşmalı bankalar aracılığı ile devlet tarafında karşılanmış olacaktır. Evlilik kredisi imkanından şartları sağlayan çoğu birey yararlanmakta olup, süreç zaman aldığından dolayı evlenmeyi düşünen bireylerin başvurularını zaman kaybetmeden gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Ayrıca sadece anlaşalı bankalar aracılığı ile kredi başvuruları kabul edilmekle birlikte her banka bu hizmeti gerçekleştirmemektedir. Başvuru ve sonrasında uyulması gereken birtakım şartlar da bulunmakta olup, sadece belirli bir tutarda kredi imkânı sunulmuştur.

Faizsiz Evlilik Kredisi Temel Şartlar Nelerdir?

Evlilik kredisi almak isteyen bireylerin bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi, evlilik düşünen ya da evlenecek bireylerin 18 yaş ile 24 yaş aralığında olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra bireyler, Türk Ceza Kanunu kapsamında herhangi bir ağır suç işlememiş olmalı ve hükümlü durumunda olmamalıdır. Son olarak ise maddi sıkıntı dolayısı ile evlenemeyecek durumda bulunmalıdır. Bu üç şartı sağlayan bireyler faizsiz evlilik kredisi imkanından yararlanmaya hak kazanmış olacaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca belirlenen ve yürütülen bu uygulamanın öncemi, toplumda aile kurumuna devlet desteği sağlanmış olmasıdır. Böylelikle bireylerin daha kolay yuva kurması ve ekonomik olarak destek sağlanması uygulamanı önemli ilkeleri arasında yer almaktadır.

Faizsiz Evlilik Kredi Süreci Nasıl İşlemektedir?

Evlenmeyi düşünen çiftlerin faizsiz evlilik kredisi imkanından faydalanmak istemeleri durumunda anlaşmalı bankalara giderek çeyiz hesabı açtırmaları gerekmektedir. Özel ve Kamu bankaları ile katılım bankalarına yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması ile birlikte bireyler en üst tavan tutar olan 10 Bin TL evlilik kredisinden faydalanmalarının önü açıktır. Bireylerin kredi imkanından faydalanıyor olmaları durumunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca belirlenen şartlar ile bireylere bu krediler bir yıl geri ödeme olmaksızın verilmektedir. Geri ödeme zamanında ise bireyler aldıkları 10 Bin TL krediyi en üst sınır olan 4 yıla kadar ödeyebilmekte olup, 4 yılı aşkın geri ödeme yapılandırması mümkün olmamaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git