Erken Kredi Ödeme Cezası Nedir

Erken Kredi Ödeme Cezası Nedir
14 Mart 2018 tarihinde eklendi, 282 kez okundu.

Bankalardan kredi kullanan müşteriler bir takım maddeler altına imza atarlar. Kredi ödeme planları banka tarafından belirlenir ve müşteriler arasında farklılık gösterebilir. Bankalar bazı durumlardan korunmak, kendilerini garanti altına almak, en doğrusu kar elde etmeye devam edebilmek için sözleşmelere bazı maddeler eklerler. Bunlardan bir tanesi de kredi erken ödeme cezasıdır.

Bu kredi erken ödeme cezası konut kredilerinde görülmektedir. Erken kredi ödeme cezası nedir? denildiğinde bilinmesi gereken nokta bankaların sözleşmedeki bu maddesidir. Konut kredilerindeki faiz oranlarını ve bazı masrafları bankalar düzenler. Bankanın düzenlediği bu kurallara uyulmadığı takdirde, bu kurallardan bir veya birden fazlası ihlal edildiği takdirde, maddelerde belirtilen cezalar işletilir. Krediyi normal süresinden önce ödemek istediğinizde de bu erken ödeme cezası olarak belirlenen ceza devreye sokulur.

Bankaların bunu yapmasının sebebi; banka verdiği paraya karşılık her ay belli bir faiz koyarak tahsil ettiği paradan kazanç sağlar. Eski tüketici kanununa göre tüketici, krediyi geri öderken kalan ödemeyi peşin olarak yapmak isterse, bankanın kazanacağı faiz kaybolacağından ve bu nedenle kazanç sağlayamayacağından erken ödenen tutarın %2 si kadar erken ödeme cezası alabilir. Bu ceza yeni tüketici kanunu ile birlikte düzenlendi. 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketici Kanunu’na göre bankalar bu cezada geri adım atarak, yeni kredi sözleşmelerinde yasanın öngördüğü azami orana uymak zorunda kalmışlardır.

Yeni kanunda faiz oranının sabit olarak belirlendiği kredilerde, sözleşmelerde belirtilmek suretiyle, erken ödeme yapılmak istendiğinde kuruluş tarafından erken ödeme tazminatı talep edilebileceği belirtilmiştir. Erken kredi ödeme cezası nedir? sorusunun cevabı bu yeni kanunda biraz değişmiştir. Sözleşmelerde belirtilen bu ceza, faizler düşülerek hesaplanan toplam ödenecek tutarın, kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan durumlarda azami yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan durumlarda ise azami yüzde ikisini geçmeyecek şekilde alınabileceğini yeni kanunda belirtiyor.

Bankalar her erken ödenen kredi için bu şekilde erken ödeme tazminatı alabilir. Faiz oranlarının değişken olarak belirlendiği kredilerde tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilememektedir. Tüketici dilediği anda kalan anapara borcunu ödeyerek, herhangi bir cezaya maruz kalmadan krediyi kapatabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git