Borç Yapılandırma Kredisi Nasıl Alınır?

Borç Yapılandırma Kredisi Nasıl Alınır?
14 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

Başlangıç olarak bor yapılandırma işleminin ne anlama geldiğini belirtmeliyiz. Borç yapılandırma işlemi herhangi bir banka da bulunan borç işleminin ödenememesi durumunda tekrardan işleme alınarak düzenleme yapıla ve yeni sistem üzerinde borcun düzenlenmesini sağlayan işleme Borç yapılandırma denmektedir.

Borç yapılandırma işlemi normalde bulunan borcunda kapatılması anlamına gelmektedir.  Bu yapılandırma ile kişinin daha ödeyebileceği şekilde miktarın tekrardan düzenlenmesi şeklinde yapılmaktadır. Borçlu kişinin yapılandırma işlemi için bankanın ilgili birimine gitmesi yeterli olmaktadır. Çünkü ilgili birimde bulunan banka görevlisinin bu konu hakkında ayrıntılı bilgi vermesi de mümkün olmaktadır.

Borç Yapılandırma Aşamaları

  • Borç yapılandırma işlemi banka tarafından gerçekleştirilmektedir.
  • Borçlu kişi bankaya yapılandırma işlemi için başvuruda bulunması gerekmektedir.
  • Onaylanan borç yapılandırma başvurusu sonrası banka tarafından detayla inceleme işlemi başlamaktadır.
  • İnceleme işleminin ardından banka yönetimi, borçlu kişiye uygun ödeme planı düzenlemektedir.
  • Bu ödeme planı borca göre faiz, vade ve taksit sayısı olarak düzenlenmektedir.
  • Son olarak ödeme planı borçlu kişi tarafından incelenmekte ve değerlendirilmektedir
  • Borçlu kişi tarafından değerlendirilen ödeme planı onaylandıktan sonra banka ile borçlu kişi arasında yeni düzenleme gerçekleşmektedir.
  • Sözleşme sırasına tüm bilgiler tekrar olarak borçlu kişiye bilgilendirme olarak sunulmaktadır.

Borç Yapılandırma İşleminin Farklı Bankalardan Yapılanması Mümkün Müdür?

Borçlu kişinin farklı bankalar ile borç yapılandırması yapması da mümkün olmaktadır. Fakat bu durum farklı bankalar ile kişinin kredi notuna göre farklılık göstermektedir. Çünkü her banka faiz oranı ve vadeye göre yapılandırma işlemini tamamlamaktadır.  Borçlu kişiler de bu durumu değerlendirerek farklı bankaların oranlarına göre uygun banka seçimi yapmaktadır.

Aynı zamanda bankalar bazı zamanlarda borç yapılandırma adı altında özel kampanyalar geliştirmektedir. Bu durumu değerlendirmek isteyen kişiler banka değişimi yaparak daha uygun ödeme planı ile yapılandırma yapabilmektedir. Fakat kişi tarafından seçilen banka da aynı zamanda dosya masrafı ve yapılandırma ücreti talep edebilmektedir. Net bilgi ve daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bankaların özel internet sayfalarında borç yapılandırma bilgisi almak daha sağlam olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git