Banka Borcu Mağdurları ve Kart Blokesi

Banka Borcu Mağdurları ve Kart Blokesi
13 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 214 kez okundu.

Ülkemizde son yıllarda ki tüketim çılgınlığı, bilinçsiz para harcama ve faizlerin artışı ile birlikte milyonlarca insan borç batağına düşmüş durumdadır. Bu kişilere ekonomik terminoloji de Banka Borcu Mağdurları adı verilmektedir. Bu yazımızda banka borcu mağdurları anlatmakla birlikte kart blokesinin nasıl kaldırılacağını da detaylı bir şekilde anlatacağız.

Ülkemizde kredi kartı kullanımının üst seviyede olması ile birlikte birçok kart kullanıcısı değil ana parayı, asgari tutarı bile ödeyememektedir. Asgari tutarın birkaç kez ödenmemesi durumunda ilgili kişi hakkında yasal takip başlamaktadır. Birçok kişi bir bankaya borcu olması durumunda başka bir bankadan kredi çekerek bu borcu kapatmakta fakat bu durum borcu daha fazla artmaktadır. Öncelikle bu durum çok yanlış bir durumdur ve kısa vadede kazançlı gibi gözükse de uzun vadede oldukça zararlı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Banka mağdurları borçlarını ödeyememeleri durumunda, bankalar bu kişilere borçlarını ödeyebilmesi için yardımcı olmaktadır. İlk yapılan şey borçları yapılandırmaktır. Taksitlerin faiz oranları bu yapılandırmada kesinlikle değişmemekle birlikte aylık ödenmesi gereken tutar daha da azaltılarak yeniden borçlanmaya gidilmektedir.

Bankalar ile ters düşmek insanı çok daha büyük sorunların içerisine soktuğu için yapılandırma yapıldıktan sonra yapılması gereken şey bu borcu düzenli olarak ödemektir. Bu durumda gerekirse bazı özel ihtiyaçlardan veya zevkleriden tasarrufa gidilmelidir. Yine kredi çekmeden önce 2 kez düşünmekte fayda var çünkü günümüzde bankaların faiz oranları neredeyse %30 lara yaklamış durumda.

Kart Blokesi Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Borçlarını düzenli ödemeyen kişilere bankalar kart blokesi adı verilen bir yaptırım uygulamaktadır. Zamanla ödenmeyen borçların olması durumunda bankalar alacaklarını tahsil edemediği için borçlu kişinin kartına bloke uygulamaktadır. Bu blokeleri kaldırmak için ise borcun büyük kısmı ödenmek zorundadır. Blokaj işlemine maruz kalmamak için en azından asgari tutarda olsa ödeme yapmak faydalı olacaktır. Blokaj işlemi bankaların Genel Müdürlükleri tarafından yapıldığı için herhangi bir yerde kart kullanılırken bakiye yok uyarısı ile karşılaşılmaktadır.

Blokaj işleminin kaldırılması 24 saat sürmektedir ve blokaj sonrası kredi notu büyük oranda düşmektedir.

Banka Borcu Mağduru Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle kredi kartı kullanırken veya kredi çekerken çok dikkatli davranmalı ve iyi hesap yapmalısınız. Esnafsanız veya ticaret ile uğraşıyorsanız cebinizde ki paraya göre hareket edin çünkü vadeli çalışan kişiler genellikle gününde paralarını alamazlar. Elinizde olmayan paraya göre hareket ederseniz kredi kartınızı ödeyemeyebilir veya kredi taksidinizi aksatabilirsiniz.

İnsanların birçoğu borç verdiği için bu duruma gelmektedir. Borç verilen kişi aldığı parayı gününde getirmemesi durumunda borç aldığı kişiyi zor durumda bırakmaktadır. Bu yüzden borç vermeden önce o kişiyi iyi tartmalı ve borcunu ödeyip ödeyemeyeceğini iyi hesap etmelisiniz.

Özellikle 2008 yılından sonra ülkemizde yaşanan para bolluğundan dolayı birçok kişi gereksiz harcamalar yapmıştır. Bu harcamalardan dolayı kişiler kredi kartı kullanımını arttırmakta veya gereksiz yere kredi kullanılmaktadır. Kişisel ihtiyaçlarınız için kesinlikle kredi kullanmayın. Krediler yüksek faizlere sahip olduğu için tatil, telefon veya ev gibi ihtiyaçları karşılarken kendinizi yıllarca borç öderken bulabilirsiniz.

Bu bilgiler ışığı altında, kart blokesine takılmamak için ve banka borcu mağduru olmamak için dikkatli davranmalı ve bankadan alınan paranın emanet para olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git