Akbank Birikimli Mevduat Hesabı

Akbank Birikimli Mevduat Hesabı
30 Mart 2018 tarihinde eklendi, 216 kez okundu.

Para biriktirmek zor. Özellikle ekonomik sıkıntıların yoğun olarak yaşandığı günümüzde çoğu insan, elindeki paranın tamamını harcadığından yakınmakta. Ancak birikim yapmak, gelecekte yaşanabilecek kötü günler için de gerekli bir durum. Bankalar para biriktirmekte zorlanan müşterileri için, belirli vadelerin sonunda paralarını çekebilecekleri bazı hesap biçimleri sunar. Akbank birikimli mevduat hesabı da bunlardan biridir. Adından da anlaşılabileceği gibi, bu hesaplar bir çeşit mevduat hesabıdır.

Birikimli Mevduat Hesabının Özellikleri

Birikimli mevduat Türk Lirası, Dolar ya da Euro para cinslerinden açılabilir. Her para biriminin kendine göre bir alt ödeme limiti vardır. Müşteri hangisi kendisi için uygunsa o para birimini seçebilir. Aylık ödeme limiti 50-3.000 değerlerinden herhangi bir miktarda olabilir. Hesabın geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu zamanın sonunda, hesaplanan faiz tutarı ile birlikte, paranın tamamının çekilmesi mümkündür. Hesap şubelerden açılabileceği gibi Akbak Direkt ve telefon bankacılığı kanalı ile de açılabilir.

Bu hesaba yapılan ödemeler kredi kartı veya bankada bulunan mevduat hesabı üzerinden yapılır. Her ay belirlenen tutar hesaba aktarılır. Müşteri eğer isterse hesap açılışında toplu bir bakiye de yatırabilir. Başta belirtilen aylık ödeme tutarında artırım veya azaltma yapmak mümkündür. Bu hesabın bir diğer özelliği ise, ara ödemeler yapılabilmesidir. Altı kez üst üste ödeme olmaması durumunda ise hesap kapatılarak biriken tutar vadesiz hesaba aktarılır. Müşteri bu hesaptan dilediği zaman parasını çekebilir. Sadece vade tarihinden önce yapılan para çekme işlemlerinde, hak edilen faiz oranı ödenmez. Sadece hesapta biriken ana tutarın ödemesi yapılır.

Hesaba Hedef Konulabilir

Müşteri eğer isterse hesap açtıktan sonra bu hesaba bir hedef koyabilir. Örneğin hesabın adını ‘çocuğumun eğitim masrafı’ olarak belirleyebilir. Bu tür hesapların en önemli avantajı, ara dönemlerde faiz getirisini vermediği için, para çekme işlemi öncesinde müşteriyi bir parça zorlamasıdır. Böylece daha acil ihtiyaçlar için, müşterinin bankada bir miktar parası bulunur. Müşteri ilk birikim hesabında beş yılı doldurduktan sonra, bir başka birikim hesabı daha açabilir. Böylece ikinci bir birikim adımı da oluşturulabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git