29 Ekim’de Bankalar Okullar Noterler Hastaneler PTT Açık mı?

29 Ekim’de Bankalar Okullar Noterler Hastaneler PTT Açık mı?
10 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 240 kez okundu.

Bilindiği üzere 29 Ekim 2018 Pazartesi günü Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanacaktır resmi bayramlar aynı zaman da resmi tatil olmaktadır bu nedenle kamu ve özel bankalar, hastaneler, noterler, okullar, PTT kargo firmaları, Borsa, Piyasalar ve resmi kurumlar açık olacak mı? tatil ne kadar ne zaman açılacak kısaca izah edelim.

Resmi tatil olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bir buçuk gün tatil olarak resmi olarak belirlenmiştir. yarım gün tatil hali hazırda pazar gününe denk geldiğinden kurumlar açısından bir etkisi olmayacak zaten hafta sonu tatili. 29 Ekim pazartesi günü ise Kamu veya Özel banka ayırımı olmaksızın tatil olacaktır yani tüm banka şubeleri kapalı olacaktır.

Bankacılık sistemi kapalı olacak yani piyasalarında kapalı olacağı anlamına gelir BORSA İstanbul aynen işlemelere kapalı olacak olup sabah ve öğleden sonra seans açılışı olmayacak. Özetle, 26 Ekim Cuma günü kapanacak olan piyasalar 30 Ekim Salı gününe mesai saati başlangıcı ile birlikte açılacaktır. Burada Yatırımcı gerek borsa gerekse bankacılık sisteminden altın ve döviz alım satım işlemi yapıyorsa bunlara dikkate almalı ve alacağı pozisyonunu belirlemelidir. Piyasaların kapalı olduğu zamanlarsa bankalarda döviz veya emtia alım satım makasları nedeniyle zarara yol açabilmektedir.

Ayrıca bankacılık sisteminde mesai saati dışında verilen EFT talimatları da bir sonraki iş gününe kalır pazartesi günü verilen ETF talimatı salı günü gerçekleşir yine hafta sonu verilen talimatlarda pazartesinin tatil olması hasebi ile salıya kalacaktır doğal olarak.

Resmi tatillerde kamu kurum ve kuruluşları da kapalı olacaktır Belediyeler ve tahsilat vezneleri işlem yapmayacaktır. PTT kapalı olacak, Noterler den işlem yapılmayacağı gibi nöbetçi noter uygulaması da yoktur.

imar barışı kapsamında yapılacak işlemlere ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da kapalı olduğunu hatırlatalım. Vergi Daireleri Belediyelerin İmar Bölümü de işlem yapmayacağını bilmenizi isteriz.

Okullar ilk-orta-lise ve Üniversiteler de kapalı olacak olup eğitime ara verilecektir ancak Tören için öğrenciler okullarına gidebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git