23 Nisan’da Bankalar ve Resmi Kurumlar Kapalı mı?

23 Nisan’da Bankalar ve Resmi Kurumlar Kapalı mı?
2 Mart 2018 tarihinde eklendi, 929 kez okundu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta ve dış temsilciliklerde ulusal bayram olarak kutlanmaktadır bu durumda aynı zamanda resmi tatil olmaktadır Bilindiği üzere resmi bayramlar aynı zamanda tüm kamuda ve dolayısıyla bankalar finans piyasaları kamu veya özel sektör işletmeleri kurumları dahil olacak şekilde kapalı olacaklardır.

Kamu bankaları olan Ziraat, Vakıfbank, Halkbank Ziraat Katılım ile birlikte İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Finansbank, Denizbank … gibi bilumum tüm bankalar 23 Nisan 2018 Pazartesi günü kapalı olacaklardır. Banka şubeleri pazartesi günü mesai yapmayacaklardır. Banka şubesinde işlemi olanlar için bir sonraki gün olan salı gününü beklemesi gerekecektir. Yine isteyenler şimdiden işlerini ayarlamaları yada bir önceki iş günü olan 20 Nisan cuma gününden işlerini halletmeleri uygun olur.

21-22 Nisan Zaten hafta sonu tatili 23 Nisan da resmi tatil olunca finans sektörü üç günlük bir tatile girmiş olacaktır Bankalar arası para transferi olan EFT işlemi ise Cuma saat 16.45 den sonra yapılması halinde 24 Nisan da gerçekleşmek üzere sisteme talimat olarak kayıt edilecektir. Ancak Havale işlemi her zaman olduğu gibi anlık gerçekleşmeye devam edecektir.

Yine Resmi tatiller önceden planlanan tatiller olduğu için iş takvimi oluşturulurken bankalar ulusal ve dini resmi tatillere denk gelen günlere Kredi Kartı son ödeme tarihi, Kredi Taksit ödeme günü vb ödemelerde tatil gününe kesinlikle denk gelmez o yüzden sizde banka borçlarınızın son ödeme tarihlerini kontrol ediniz bazen bir önceki iş gününe alınabilir yada tatilden sonra ilk iş günü şeklinde de planlanmış olabilir.

Yine İnternet Bankacılığı ile Dolar, Euro ve Altın vb emtia döviz alış satış işlemi yapan kişilerinde dikkat etmesi gerekir pazartesi günü resmi tatil olması nedeniyle kur makas politikası bankalar tarafından aynı hafta sonu gibi uygulanacaktır bunu gözden kaçırmamakta fayda var.

Resmi Daireler Kapalı mı?

Devlet kurumları olan Hastaneler Poliklinik hizmeti vermeyecektir dolayısıyla e-randevu sistemi ile 23 Nisana gün verilmeyecektir. Noter İşlemlerinde aynen resmi tatil nedeniyle olmayacaktır Trafik Tescil Şube Müdürlüğü resmi tatil nedeniyle işlem almayacaktır TŞOF da plaka basma işlemi yapmayacaktır kısaca resmi tatil kamu özel her yer kapalı olacaktır.

Resmi tatil Tapu ve tüm kamu kurumlarını kapsayacaktır Finans Sektörü işlem almayacaktır Borsa İstanbul (BIST) aynen tatil nedeniyle seans açılışı olmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git