1 Mayıs Tatil mi Bankalar ve Resmi Kurumlar Açık mı?

1 Mayıs Tatil mi Bankalar ve Resmi Kurumlar Açık mı?
7 Mart 2018 tarihinde eklendi, 421 kez okundu.

1 Mayıs 2018 Salı günü Emek ve Dayanışma Bayramı yani işçi bayramı olması nedeniyle resmi tatil ilan edilmiştir. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Resmi tatillerde malumunuz tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlar ile birlikte bir çok Özerk ve özel kurumalarda tatil olur.

Bankalar Çalışacak mı?

1 Mayıs Salı günü resmi tatil olan edilmesi nedeniyle Kamu Bankaları Ziraat, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım, Halk Katılım Banka şubeleri kapalı olacak, yine Özel bankalar da aynı şekilde şubeleri kapalı olacak olup şubelerden işlem yapılmayacaktır. Pazartesi akşamı kapanacak olan şubeler Çarşamba sabahı normal mesaisine devam edeceklerdir.

Resmi Tatillerde Bankacılık Hizmetleri

Resmi tatillerde aynı zamanda finans siteminin de tatil olduğu anlamına gelir tatillerde EFT yapılamaz şubeler kapalı olduğu için banka hizmetleri alınamaz, şubeden ürün başvurusu fatura yatırma gibi işlemler yapılamaz çünkü açık şube yok açık değilse zaten işlemde yok demektir. Resmi tatiller önceden belli olduğu için iş günü çalışma planı oluşturulurken bir çok kurum bunu dikkate alır Bankalar ise kredi yada kart borçlarının son ödeme tarihlerini resmi tatile denk getirmezler ya bir gün önceye yada bir tatil sonrasına ayarlanır buna dikkat edin yeter önceye çekilmiş olabilir.

Yapılabilecek işlemler; İnternet Bankacılığı yada Mobil Bankacılık kullanıyorsanız aynı banka hesabına havale yapabilirsiniz, Anında Kredi seçenekleri ile kredi alabilir, kart başvurusu yapabilirsiniz, faturalar ödeyebilirsiniz, vadeli vadesiz hesaplarınızı yönetebilirsiniz, aynı banka kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Ancak dikkat etmeniz gereken hususlar ise Açmış olduğunuz döviz hesapları gram altın hesapları gibi hesaplarda dikkatli olunuz Yine Borsa kağıtları alım satım işiniz var dikkat ediniz Borsa ve piyasalar kapalı olduğu için dolar euro ve altın gibi emtia alım satımlarında kur makasına dikkat ediniz zararlı çıkarsınız piyasalar açıkken olan makas tatillerde 3-5 katına kadar artar o yüzden tatil öncesi yatırım pozisyonunuzu iyi planlayın.

Üniversite ve Okullar Kapalı mı?

Buna cevabımız evet olacak 1 mayıs tüm yurtta tatil olarak işçi kardeşlerimiz kutlayacaklardır yüksek okullar liseler ortaokullar İlkokullar ve Okul Öncesi Kurumlar hepsi kapalı olacaktır Salı günü hepsine tatil.

Noter Açık mı

Hayır noterler hizmet vermeyecektir 1 Mayısın tatil olması nedeniyle noterden işlem tesisi yapılmayacaktır Vekalet Satış devir Plaka ruhsat gibi notere konu olacak olan bilumum işlemler noterlerin kapalı olması nedeniyle salı günü olmayacaktır. İş planınızı buna göre yaparsanız sorun kalmaz.

Bunlarla birlikte Hastahaneler (Acil Servisler Hariç) PTT, Tapu Müdürlüğü, Aile Hekimlikleri, Sağlık Ocakları hepsi ama hepsi salı günü kapalı olacaktır Çarşamba günü ise normal mesai devam edecektir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git